Käpylä Käpylä-Seura Käpylä 100-v juhlavuosi

Käpylä 100-juhlavuoden projekti tullaan toteuttamaan vuoden 2020 aikana. Käpylän perustamista koskevan Helsingin kaupungin valtuustopäätöksen allekirjoituspäivä oli 4.6.1920 ja siksi koko vuosi 2020 on valittu juhlan ajankohdaksi.

Keväällä 2018 pidetyssä projektin käynnistämiskokouksessa laadittu perustamisdokumentti:
Käpylä 100-v-projektin perustamisdokumentti

Juhlavuoden kalenterin luonnos (ei virallinen vaan alustava; täydennykset ja korjaukset Käpylä 100-v juhlavuoden tuottajat)

Käpylä 100-ohjausryhmä
Tuottajat:
- Amanda Tuukkanen, kapyla100(at)gmail.com
- Siiri Krouvila, kapyla100(at)gmail.com
- Aino Halonen, 050 5426782, nationalfilmi(at)mail.com
- Pia Laulainen, 041 534 3616, pia.laulainen(at)mail.com
sekä Käpylä-Seurasta:
- Tintti Karppinen, 0400 794762, tintti.karppinen(at)welho.com
- Esko-Jaakko Lehti, e.j.lehti(at)gmail.com

Käpylä-Seuran hallituksen Käpylä 100 -toimintajaosto
- Kille Vuorento, kille.vuorento(at)gmail.com
- Markku Aho, markku1704(at)gmail.com
- Pekka Haltia, pekka.haltia(at)welho.com
- Kaisa Korhonen, kaisa.korhonen(at)welho.com

Historia- ja nostalgiaryhmä
Vanhaa Käpylää esiin eri tavoin, kiertokäynneillä, kuvilla sanoilla, esityksillä. Käpylästä kertovat kirjat näyttävästi esiin.
Ryhmään kaivataan vahvistusta.
Yhteistyössä esim:
- Runoryhmä, piharyhmä, opastetut kävelykierrokset, valokuvausryhmä
Yhteyshenkilö:
- Leena Hyttinen, 050 403 2006, leena.hyttinen(at)kolumbus.fi

Karjalaiset Käpylässä-ryhmä, Karjalatalo
Yhteyshenkilö:
- Mervi Piipponen, 040 583 9295, mervi.piipponen(at)karjalanliitto.fi

Kirkon portaat-esitys
Jokamies (Jedermann, nykyaikaistettu), Juhannusnäytelmä, Joulunäytelmä + joku muu kirkollinen juhlanäytelmä
Yhteyshenkilö:
- Risto Taivainen, 045 2622365, ??

Lapset, nuoret ja kouluyhteistyöryhmä
Aktivoida alueen koulut, päiväkodit, puistot jne huomioimaan juhlavuosi omassa tominnassaan ja mahdollisesti saada heitä järjestämään ohjelmaa myös ulkopuolisille.
Ryhmään kaivataan vahvistusta.
Yhteyshenkilö:
- Anna Koivusalo, 050 3056897, annae.koivusalo(at)gmail.com

Lippakioski / Käpylä 100v juhlavuoden infokioski
Käpylän juhlavuoden virallinen infopiste on lippakioski. Asiasta on jo oltu yhteydessä.
Yhteyshenkilö:
- Marja Hakola, 050 3393431, berry.hakola(at)gmail.com

Opastetut kävelyt Käpylässä
Ryhmässä on 34 Käpylässä asuvaa opasta, jotka voivat opastaa kävelykierroksia Käpylässä. Kierroksilla kerrotaan historiasta ja nykypäivästä sekä pohditaan erityisaiheita juhlavuoden kunniaksi.
Yhteistyössä esim:
- Historiaryhmä, runoryhmä, piharyhmä.
Yhteyshenkilö:
- Hannele Castrén, 040 7773840, hannele.castren(at)edu.hel.fi

Piharyhmä
Yleisnäkymät kaduilta katsottuina siisteiksi, ihmisten innostaminen laittamaan Käpylää juhlakuntoon. Vierailuja halukkaiden pihoilla, mahdollisesti osallistutaan valtakunnalliseen Avoimet puutarhat-tapahtumaan.
Mahdollisesti myös seminaari tai tilaisuus, jossa otetaan huomioon esim. puutarhanhoidon terveysvaikutukset.
Ryhmään kaivataan lisäystä.
Yhteistyössä esim:
- Runoryhmä, historiaryhmä, opastetut kävelykierrokset
Yhteyshenkilö:
- Liisa Eerikäinen, 040 7275964, liisa.eerikainen(at)luukku.com

Ravintolaryhmä
Alueen ravintolat mukaan osallistumaan juhlavuoteen tavalla tai toisella, koko vuoden läpi tai osan aikaa.
Yhteyshenkilö:
- Aino Halonen, 050 5426782, nationalfilmi(at)gmail.com

Runo- ja yhteislauluryhmä
Käpyläläiskirjailijoiden, laulajien ja runoilijoiden teksteistä rakennettu Käpylän vaiheista koostuva esitys sekä laulua ja musiikkia.
Yhteyshenkilö:
- Marja Hakola, 050 3393431, berry.hakola(at)gmail.com

Valokuvanäyttely Käpylä 100-vuotta
Kerätään ja kuvataan materiaalia Käpylän 100vuotisnäyttelyyn. Mahdollisesti useampia ja/tai yksi pidempiaikainen näyttely.
Yhteistyössä esim:
- Historiaryhmä, opastetut kävelykierrokset, ravintolaryhmä
Yhteyshenkilö:
- Kille Vuorento, 0503460962, kille.vuorento(at)gmail.com



 

 

 

 

 

 

 

Yhteistyössä